Close
جستجو
بازگشت به همه مقاله ها

تصمیم سامسونگ برای حذف خانواده‌ی گلکسی Fan Edition منطقی است؟

تاریخچه‌ی رونمایی از سری گلکسی Fan Edition سامسونگ کمی پیچیده است. گلکسی S20 FE در سال 2020 جایگزین مناسبی با قیمت رقابتی برای خط تولید پرچم‌داران گران‌قیمت سامسونگ به‌حساب می‌آمد. بااین‌حال، سامسونگ نتوانست موفقیت پیشین خود را با گلکسی S21 FE تکرار کند؛ زیرا قیمت آن هنگام عرضه فقط کمی ارزان‌تر از گلکسی S22 بود. در این مطلب، دلیل خداحافظی سامسونگ با سری گلکسی فن ادیشن و شیوه‌های بهبود این خط تولید را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زمانی‌که سامسونگ گلکسی S20 FE یا فن ادیشن را در سپتامبر 2020 رونمایی کرد، توجه بسیاری به این محصول جدید جلب شد. به نقل از غول کره‌جنوبی گلکسی S20 FE دستگاهی پرچم‌دار است و هر سال نسخه‌ی جدید آن را برای پرچم‌داران گلکسی S عرضه خواهد کرد. اگرچه گلکسی S21 اف ای بسیار دیر عرضه شد، شواهد زیادی وجود داشتند که از تولید آن خبر می‌دادند. رندرهای رسمی در ژوئن 2021 به بیرون درز کردند؛ اما حالا هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد گلکسی S22 FE در دست ساخت است.

شایعات منتشر شده حاکی از آن است که احتمال دارد سامسونگ سری FE را کنار بگذارد. این یعنی شاید دیگر برای گلکسی S22 یا هیچ پرچم‌دار دیگری مدل اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه تولید نشود. جدیدترین اطلاعات افشا شده نشان می‌دهد SM-S900 شماره مدل گلکسی S22 FE دیگر وجود ندارد. غول کره‌جنوبی، تنها دو بار برای ساخت این گوشی هوشمند تلاش کرده است؛ اما آیا پایان دادن به این خط‌تولید کار منطقی محسوب می‌شود؟ به‌نظر نمی‌رسد که دستگاه‌های گلکسی FE تاریخ عرضه‌ی ثابتی داشته باشند. گلکسی S20 FE پاییز 2020 عرضه شد؛ درحالی‌که نسل بعدی آن، یعنی گلکسی S21 FE، در ژانویه‌ی 2022 و درست چند هفته قبل از عرضه‌ی محصولات پرچم‌دار گلکسی S22، پا به دنیای گوشی‌های هوشمند گذاشت.

گلکسی S21 FE چندین مشکل داشت که بزرگ‌ترین آن‌ها قیمت گران این دستگاه بود. این گوشی هوشمند فقط 100 دلار از گلکسی S22 پرچم‌دار و قدرتمند ارزان‌تر بود. تصمیم داخلی سامسونگ برای قیمت‌گذاری رقابتی‌تر سری S22، شکاف کوچکی را در بازاری که اولین مدل فن ادیشن به‌راحتی در آن قرار داشت، از بین برد. در بخش گوشی‌های ارزان‌قیمت این مجموعه، سری A سامسونگ قرار دارد. میان‌رده‌هایی مانند گلکسی A53 5G با قیمت 449 دلار فروخته می‌شوند؛ به‌همین‌دلیل، طرفداران زیادی دارند. گوشی‌های سری A باعث شده‌اند خرید محصولات شرکت مذکور برای افراد بیشتری امکان‌پذیر باشد.

غول فناوری کره‌ای محصولات اقتصادی دارد که رقیبان سرسخت آیفون SE مقرون‌به‌صرفه و گلکسی پیکسل 6a محسوب می‌شوند. این دو برند رقیب کاملاً هوشمندانه از نام‌های شاخصشان برای گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه خود استفاده می‌کنند. بااین‌حال، سری A سامسونگ مانند پرچم‌داران شرکت نام‌گذاری نمی‌شود؛ از این جهت گلکسی S FE می‌تواند مانند پلی میان گوشی‌های مقرون‌‌به‌صرفه و پرچم‌دار عمل کند. سامسونگ همچنین باید محدوده‌ی قیمتی‌ای را هدف قرار دهد که موجب رقابت داخلی گلکسی S FE با سری A و S نشود. اگر این غول فناوری محصولات جدیدش را با قیمتی رقابتی‌تر عرضه کند، می‌تواند به‌راحتی اپل و گوگل را شکست دهد.

گوشی هوشمندی با برچسب قیمت حدود 600 دلار می‌تواند در شرایط فعلی بازار برنده‌ی میدان شود. با افزایش تورم، کاربران کمتری به خرید پرچم‌داران فکر می‌کنند. حتی اگر شخصی قصد خرید این دسته از محصولات را داشته باشد، برچسب گران‌قیمت 100 دلاری ممکن است او را دودل کند. گوگل با پیکسل 6 خود ثابت کرد بازه‌ی قیمت حدود 600 دلار بسیاری را به خرید ترغیب می‌کند و این یعنی دیگر شرکت‌ها نیز باید چنین سیاستی را در پیش بگیرند تا فروش بیشتری را تجربه کنند.

تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند برای دستیابی به قیمت 600 دلار، باید تصمیم بگیرند کدام قابلیت‌های پرچم‌دار خود را حذف و کدام را نگه دارند. پنل‌های AMOLED با نرخ نوسازی 120 هرتزی و دوربین‌های عالی و باتری‌های بزرگ سامسونگ تاکنون جزء اصلی این سری بوده‌اند. همچنین، نمی‌توان از قابلیت‌هایی مثل گواهی IP68 و شارژ بی‌سیم و NFC چشم‌پوشی کرد. ناگفته نماند قدرت پردازش دستگاه‌های سامسونگ در چند سال اخیر بسیار رضایت‌بخش بوده است و حتی اگر این شرکت در نسل جدید گوشی‌های اقتصادی و ارزان‌قیمت خود از پردازنده‌های 2021 نیز استفاده کند، باز هم نتیجه‌ی مناسبی خواهد گرفت.

سامسونک حتی اگر تمامی عوامل ذکرشده را رعایت کند، زمان فروش نیز عامل بسیار مهمی محسوب می‌شود. به‌طور مثال، گلکسی S21 FE و گلکسی S22 تاریخ عرضه‌ی بسیار نزدیکی داشتند و همین امر باعث ایجاد رقابت داخلی میان محصولات شد. همچنین مدل اصلی فن ادیشن در بازه‌ی زمانی مناسبی به‌دست خریداران رسید؛ به‌همین دلیل، تجربه‌ی فروش موفق‌تری را داشت. پیش‌بینی می‌شود اگر سامسونگ نسل جدید Fan Edition را با دقت بیشتری تولید کند و برچسب قیمت مناسبی روی آن قرار دهد و به زمان رونمایی نیز توجه داشته باشد، کاربران بیشتری برای خرید این گوشی هوشمند ترغیب خواهند شد. نظر شما همراهان سامسونگ سنتر درمورد گلکسی S22 فن ادیشن و احتمال عرضه نشدن این گوشی هوشمند چیست؟ فکر می‌کنید سامسونگ چه راهکارهایی برای بهبود خط‌تولید Fan Edition باید انجام دهد؟

نظرات
نظر بنویسید بستن فرم نظر دهی