Close
جستجو
بازگشت به همه موارد اخبار

گلکسی S22 سه برابر سریع‌تر از آیفون 13 افت ارزش را تجربه می‌کند

1401/02/24

شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی هر ساله، محصولات خود را در رده‌بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌کنند و تمام این گوشی‌ها نیز با گذشت زمان ارزش خود را از دست می‌دهند. در این میان برخی مدل‌ها با کاهش قیمت بیشتری مواجه می‌شوند. براساس گزارش فون‌آرنا، وب‌سایت محبوب و معتبر SellCell روز 20 اردیبهشت، نتایج بررسی خود را از افت ارزش گوشی‌های سری گلکسی S22، آیفون 13 و پیکسل 6 منتشر کرد. طبق داده‌های این وب‌سایت، اگرچه تفاوت قابل‌توجهی در قیمت‌های اولیه آیفون 13، گلکسی S22 و پیکسل 6 وجود ندارد؛ خرید آیفون سرمایه‌گذاری بسیار بهتری نسبت به دو برند دیگر به نظر می‌رسد.

نسخه‌ پایه‌ی آیفون 13 مینی با قیمت 699 دلار، نسخه پایه‌ی گلکسی S22 با قیمت 799 دلار و پیکسل 6 با قیمت 599 دلار به فروش می‌رسد. وب‌سایت SellCell با ردیابی ارزش این‌ گوشی‌های هوشمند در یک دوره دو ماهه به این نتیجه رسید که در میان گوشی‌های اندرویدی و اپل، فروش آیفون 13 کمترین ضرر را برای دارنده گوشی به همراه خواهد داشت؛ این یافته‌ها با گزارش‌های قبلی SellCell مطابقت دارد که اعلام کرده بود ارزش آیفون‌ها، بهتر از گوشی‌های اندرویدی حفظ می‌شود.

وب‌سایت تجارت الکترونیکی SellCell تحقیقات خود را روی دو سری گوشی دست دوم «شرایط مشابه مدل جدید» یا «در وضعیت مناسب» انجام داده است و داده‌هایشان نشان می‌دهد که گلکسی S22 بدترین گوشی در حفظ ارزش است؛ گوشی‌های گلکسی S22 که دو ماه پس از عرضه در «شرایط مشابه مدل جدید» قرار داشتند، 46.8 درصد از ارزش خود را از دست دادند که افت ارزش بالایی محسوب می‌شود. پیکسل 6 با افت ارزش 41.5 درصدی بعد از گذشت دو ماه در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد که با وجود درصد استهلاک بالا، باز هم در مقایسه با گلکسی S22 افت قیمت کمتری دارد.

در مقابل ارزش سری آیفون 13 دو ماه پس از عرضه در بازار، 16.4 درصد کاهش یافت که در مقایسه با دو گوشی اندرویدی گلکسی S22 و پیکسل 6، درصدی بسیار فوق‌العاده به حساب می‌آید. شایان ذکر است که پیکسل 6 و آیفون 13، یک ماه پس از عرضه افت ارزش بیشتری داشتند. به‌عنوان مثال آیفون در ماه اول با کاهش قیمت 18.7 درصدی روبه‌رو شد، اما پس از آن و در ماه دوم، مقداری از ارزش از دست رفته‌ی خود را دوباره به دست آورد.

به طور معمول آیفون‌ها به حفظ ارزش خرید در مدت زمان طولانی معروف هستند و براساس آمارهای فروش قبلی، چنین رفتاری برای این گوشی‌ها چندان تعجب‌آور نیست، اما افزایش ارزش یک گوشی اندرویدی پس از افت اولیه می‌تواند امری قابل‌توجه محسوب شود؛ در واقع پیکسل 6 علاوه بر این‌که یکی از موفق‌ترین گوشی‌های گوگل است، یکی از بهترین گوشی‌های اندرویدی سال 2022 نیز به حساب می‌آید.

براساس نمودارهای SellCell استهلاک گلکسی S22 خطی بوده و به‌نظر می‌رسد با گذر زمان افت ارزشی آن کم می‌شود؛ پس می‌توان امید داشت که در ماه‌های آینده مقداری از این استهلاک را جبران کند. 

گلکسی S22 پلاس 128 گیگابایتی سریع‌ترین کاهش ارزش را داشت و 53.8 درصد از ارزش خود را در عرض دو ماه از دست داد که معادل 574.99 دلار زیان است. در مورد گوشی‌های پیکسل 6، بدترین عملکرد به مدل 256 گیگابایتی پیکسل 6 پرو مربوط می‌شود که ضرری 45.7 درصدی معادل 479 دلار را تجربه کرد.

در میان گوشی‌های اپل، آیفون 13 مینی 128 گیگابایتی پس از دو ماه، 29.2 درصد از ارزش خود را از دست داد؛ این امر با توجه به عملکرد ضعیف این گوشی و دریافت نکردن به‌روزرسانی، خیلی هم عجیب نیست و دیگر مدل‌های آیفون 13 مینی نیز پس از ماه اول همچنان با افت ارزش همراه بودند. در بین گوشی‌های بررسی شده آیفون 13 پرو مکس 128 گیگابایتی بهترین عملکرد را داشت و پس از دو ماه تنها 3.8 درصد از ارزش خود را از دست داد.

نظرات
نظر بنویسید بستن فرم نظر دهی