Close
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
جستجو
بازگشت به همه مقاله ها

معرفی 5 راه برای کنترل و کاهش دیتای مصرفی در اینترنت همراه!

How to save data

اینترنت همراه، در کنار تمام ویژگی های مثبت خود، گاه به دلایلی، هزینه های بالایی را نیز برای کاربرران به همراه دارد. بر همین اساس در این مقابله و براساس گزارشی از پایگاه اطلاع رسانی فناوران، به معرفی پنج روش که به مصرف کمتر دیتا در گوشی های موبایل کمک می کند خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد، خدمات آنلاین به طوری در زندگی کاربران امروزی رشد پیدا کرده است که شاید عدم دسترسی به اینترنت، ما را در انجام بسیاری از کارها دچار مشکل کند. از همین رو دسترسی به این خدمات حتی در گوشی های موبایل و هنگامی که در خارج از خانه هستیم نیز به امری ضروری تبدیل شده است که البته در کنار این ضرورت و فوایدی که دارد، متاسفانه گاه هزینه های روزانه، هفتگی، یا ماهانه و دوره ای بالایی را نیز برای کاربران به همراه دارد. در واقع وقتی استفاده از یک نقشه آنلاین و مسیریابی مسیری هرچند کوتاه، گران تر از سوار شدن در یک تاکسی خواهد بود، طبیعتا سرعت رشد خدمات آنلاین نیز با شیب بسیار کمی افزایش خواهد یافت. نکته دیگری که وجود دارد و کاربران به اشتباه انگشت اتهام را به سوی ارایه دهندگان اینترنتی نشانه می روند، مصرف دیتاهای خریداری شده توسط اپلیکیشن های غیرضروری است. به طوری در برخی موارد، بیش از نیمی از حجم خریداری شده توسط بروزرسانی ها و فعالیت های بی اطلاعی که در پس زمینه گوشی در حال انجامند، به هدر می رود و به دلیل آنکه کاربر از این موضوع اطلاعی ندارد، اپراتور را متهم به کم کردن غیرمنطقی حجم می کند، در حالی که با کنترل روی این موارد غیرضروری، میزان حجم مصرفی اینترنت شما، شامل کم شدن بی دلیلی حتی یک مگابایت نیز نخواهد شد.

بر همین اساس، اگر شما نیز به دنبال صرفه جویی در دیتای مصرفی خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی 5 روش، دیتای مصرفی در اینترنت را تا جای ممکن، به حداقل برسانیم.

فعالسازی Data Saver در مرورگر کروم

اولین قدم، بهینه کردن مرورگر گوشی خواهد بود که یکی از پرکاربردترین اپلیکیشن ها برای کاربران است. در مرورگر کروم امکانی با عنوان Data Saver قرار دارد که با فعالسازی آن، تمام وب سایت های بارگذاری شده ابتدا برای فشرده سازی به سرورهای گوگل منتقل می شوند و پس از آنکه عملیات مورد نظر بر روی دیتاها انجام گرفت، به گوشی شما راه پیدا خواهند کرد. در حالت عادی دریافت دیتا به طور مستقیم از سرور وب سایت ها انجام می گیرد که با فعالسازی این امر و انجام عملیات فشرده سازی گوگل، حجم مصرفی و در نتیجه سرعت بارگذاری سایت ها نیز، بهبود پیدا خواهد کرد. برای دسترسی به این امکان، به بخش Setting مرورگر کروم رفته و گزینه Data Saver را پیدا و سپس فعال کنید.

غیرفعال سازی همگام سازی برنامه های غیرضروری

یکی از مهمترین مواردی که باعث مصرف چشم گیر داده ها می شود، بخش همگام سازی اپلیکیشن ها و اکانت های کاربر است. برای مثال وقتی شما اکانت گوگل خود را به دستگاه متصل می کنید، اطلاعات بسیاری همچون تنظیمات برنامه ها، اطلاعات تقویم، تاریخچه جستجوی صوتی، شماره تلفن ها و تصاویر مخاطبین و ... به سرورهای گوگل منتقل می شوند. اگر سری به بخش Sync و اکانت های گوشی خود بزنید، حتما موارد دیگری را نیز به جز اکانت گوگل خود مشاهده خواهید کرد که تعداد بسیاری از آن ها غیرضروری خواهند بود. به عنوان مثال، در همین اکانت گوگل، شاید کمتر کاربری پیدا شود که به جز بخش ذخیره شماره تلفن ها، به قسمت دیگری از آن نیاز داشته باشد. بهترین راه، غیرفعال کردن آن ها و عدم مصرف دیتای اضافه توسط این بخش است. برای این امر به Setting گوشی و سپس بخش همگام سازی مراجعه کنید. این بخش بسته به نسخه اندروید، نام های مختلفی می تواند داشته باشد: از جمله Accounts، Sync و ...

بعد از ورود به این بخش، تمام مواردی که از بخش همگام سازی گوشی در حال استفاده هستند، قابل مشاهده خواهند بود. شما باید نوبت به نوبت وارد هر کدام از آن ها شوید و مواردی که استفاده ای برایتان نخواهند داشت را غیرفعال کنید. برای مثال، بعد از وارد شدن به اکانت گوگل ثبت شده، مواردی که در بالا اشاره کردیم را مشاهده خواهید کرد که در مقابل هر کدام، سوئیچ فعال و غیرفعالسازی آن وجود دارد. بنا به تشخیص خود، موارد غیرضروری را غیرفعال کنید (در صورتی که اطلاعی از موارد موجود در این بخش ندارید، پیشنهاد می کنیم تمام بخش ها به جز Contacts را غیرفعال کنید). این امر را برای دیگر اکانت های موجود در این بخش نیز انجام دهید تا از مصرف دیتا توسط همگام سازی های ناخواسته جلوگیری شود.

غیرفعال کردن آپدیت خودکار برنامه ها

شاید برایتان عجیب باشد، اما هنوز هم تعداد بسیاری از کاربران وجود دارند که وقتی برنامه ای را در نوتیفیکیشن بار گوشی در حالت آپدیت شدن توسط پلی استور مشاهده می کنند، متوجه مفهوم آن نمی شوند و اجازه ادامه دادن و پر شدن نوار دانلود آن را می دهند، حتی اگر یک برنامه بی کاربرد باشد. ضمن آنکه بسیاری از اپلیکیشن ها از جمله مارکت های ایرانی، در پس زمینه گوشی و بدون هیچ اطلاع رسانی و کسب اجازه، بسته بروزرسانی هایشان را دانلود می کنند. تمام این موارد باعث می شود تا بخش قابل توجهی از حجم بسته های اینترنتی شما، توسط این دانلودهای بی اطلاع به هدر برود که بیشتر آن ها نیز به پلی استور مربوط می شود.

پس پیشنهاد می کنیم که وارد تنظیمات برنامه های نصب شده در گوشی شوید و در صورت مشاهده گزینه ای با مفهوم Auto-Update، آن را در حالت غیرفعال قرار دهید. برای مثال، در ادامه به غیرفعالسازی این امکان در پلی استور خواهیم پرداخت.

ابتدا اپلیکیشن پلی استور را اجرا کنید و از طریق منوی کشویی سمت چپ برنامه، Setting را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، اولین گزینه با عنوان Auto-Updat App قابل مشاهده است که در حالت عادی، روی ON قرار دارد که باعث می شود فارغ از نوع اتصال اینترنتی، این روزرسانی ها انجام شود. لطفا بر روی آن کلیک کنید و حالت آن را روی Dont Auto Update App قرار دهید تا پلی استور دیگر قادر به دانلود خودکار بروزرسانی ها که معمولا حجم های بالایی را نیز در بر می گیرند، نباشد. کاربرانی نیز که علاقه به دریافت بروزرسانی ها دارند، می توانند به جای قرار دادن این گزینه بر روی Dont Auto Update، حالت Update Only On WIFI را انتخاب کنند که در صورت اتصال اینترنتی به وای فای، بروزرسانی ها بدون مشکل انجام شوند.

دانلود نقشه های Google Maps، یا استفاده از نقشه های آفلاین

تعداد کاربرانی که در ایران، از نقشه ها و Mapهای آنلاین استفاده می کنند، بسیار کمتر از میانگین جهانی است. با این حال اگر به هر دلیل، استفاده از این نقشه ها در فعالیت های شما حضوردارد، پیشنهاد می کنیم که نسخه آفلاین آن ها را دانلود کنید تا بدون نیاز به ارتباط اینترنتی یا دریافت داده، بتوانید عملیات مسیریابی یا ... را انجام دهید. در این رابطه پیشنهاد ما استفاده از اپلیکیشن Sygic و نقشه آفلاین آن است که می توانید از طریق سرویس پلی استور و یا بازار، به دریافت رایگان آن بپردازید.

تعیین محدودیت حجمی روزانه برای دیتای مصرفی

در قدم آخر و بعد از انجام تمام مراحل بالا، بهتر است یک نگهبان کلی نیز برای نظارت بر دیتای مصرفی خود قرار دهید. در این حوزه در اندروید، امکانی با نام Data Usage Limit قرار دارد که می توانید در آن، حداکثر حجم مصرفی در 24 ساعت را مشخص کنید تا در صورت رسیدن به این سقف، علاوه بر آگاه سازی شما، ارتباط اینترنتی شما را نیز به صورت خودکار غیرفعال کند. تعیین این محدودیت، بسته به نوع و مقدار استفاده شما از اینترنت خواهد بود. با این حال به عنوان یک روش کلی، می توانید میزبان حجم بسته خریداری شده را تقسیم بر روزهای مهلت استفاده از آن کنید تا میانگین آن برای هر روز به دست بیاید و سپس آن را به عنوان مقدار حداکثری حجم در تنظیمات اندروید وارد کنید. برای مثال بسته دو گیگابایتی 30 روزه را می توانید به صورت حداکثر 70 مگابایت در هر روز محدود کنید.

برای این امر کافیست تا بعد از روشن کردن اینترنت سیم کارت، به تنظیمات گوشی خود و سپس بخش Data Usage مراجعه کنید و گزینه Set Data Limits را فعال کنید. دقت داشته باشید که این گزینه تنها در صورتی برای شما قابل مشاهده خواهد بود که اینترنت دیتای شما روشن باشد. سپس روی نمودار مصرفی که در پایین این گزینه قرار دارد کلیک کنید تا مقدار محدودیت حجم را وارد کنید. در برخی از نسخه های اندروید، علاوه بر امکان تعیین مقدار محدودیت و قطع خودکار ارتباط بعد از رسیدن به حداکثر، بخش دیگری نیز برای هشدار دهی وجود دادر که بعد از رسیدن به آن به شما پیغامی در رابطه با نزدیک شدن به حداکثر استفاده روزانه نمایش خواهد داد. برای مثال در مثال بالا می توانید این مورد را روی 60 مگابایت قرار دهید تا قبل از رسیدن به 70 مگابایت و قطع ارتباط، شما را از این موضوع باخبر کند.

به نقل از مجله علمی و تخصصی دانش و کامپیوتر.

www.SAMSUNGCENETER.ir

نظرات
نظر بنویسید بستن فرم نظر دهی